AdBlue – tanie tankowanie z dystrybutora

Stacja Shell z dystrybutorem do tankowania AdBlue; ulica Puławska, Warszawa
Stacja Shell z dystrybutorem do tankowania AdBlue; ulica Puławska, Warszawa

Jak przeprowadzić tanie tankowanie AdBlue z dystrybutora?
Nie będziemy ukrywać, że po Polsce poruszamy się naszą strzałą, która napędzana jest nowoczesnym silnikiem diesla. A jeśli tankujemy ropę, to od czasu do czasu trzeba też dolać do osobnego zbiornika AdBlue. I tu się zaczynają schody z tym, jak to zrobić, żeby nie generować niepotrzebnych plastikowych odpadów i żeby zatankować go do pełna.
Na szczęście znaleźliśmy na to rozwiązanie.

W czym tkwi problem?

Zanim sprzedam Wam rozwiązanie problemu tankowania AdBlue, to opiszę w czym tkwi jego istota:

  • Na większości stacji AdBlue (mocznik) dostępny jest w plastikowych baniakach – 5, 10, 18 lub 20 litrów
  • Nie zawsze baniak zawiera lejek, przez co ciężko jest wlać mocznik do dedykowanego zbiornika, który zawsze ma mały otwór wlewu (żeby przypadkiem nie udało się do niego wlać czegoś innego)
  • Baniak i lejek, po opróżnieniu baniaka, stają się niepotrzebnym, plastikowym odpadem
  • Nie zawsze baniaki mają dobrze dopasowane pojemności do naszego zbiornika, przez co zostaje i trzeba go przechowywać lub nie tankujemy do pełna
  • Najważniejsza chyba sprawa – AdBlue z baniaka jest bardzo drogi (im mniejszy, tym drożej za litr)
  • Przelanie całego baniaka, zwłaszcza o większej pojemności, dość długo trwa i trzeba go trzymać w rękach
  • Lanie przez lejek powoduje, że zawsze coś kapnie gdzieś na bok i zostają z tego białe plamy

Rozwiązanie jest prostsze, niż się wydaje

Rozwiązanie problemu jest banalnie proste. Wtedy, kiedy w samochodzie pojawia się komunikat o rezerwie AdBlue, wówczas w sprzyjającym czasie, najlepiej w okolicach najbliższego tankowania ropy (diesel), podjechać na stację z dystrybutorem dedykowanym do tankowania tej substancji. Nie jest on dostępny na każdej stacji, lecz najczęściej spotkamy go na stacjach znajdujących się na obrzeżach miasta lub na trasach przelotowych uczęszczanych przez TIRy (transport ciężarówkami).

Stacja BP umożlwiająca tankowanie AdBlue z dystrybutora; Kamień, w stronę Warszawy, na trasie Radom-Warszawa
Stacja BP umożlwiająca tankowanie AdBlue z dystrybutora; Kamień, w stronę Warszawy, na trasie Radom-Warszawa

Lista stacji z AdBlue z dystrybutora

Dla ułatwienia życia, postaraliśmy się zebrać informacje, gdzie można szukać lokalizacji takich stacji w Polsce (znalazłem je dla stacji Shell, BP, Orlen i Moya).
Dla Mazowsza, województwa łódzkiego i okolic znajdziecie je na poniższej liście lokalizacji na Google Maps. Znajdziecie tam też linki do list stacji z AdBlue dla poszczególnych sieci stacji.
Pod poniższym linkiem znajdziecie listę stacji z możliwością zatankowania AdBlue z dystrybutora. Na dziś zawiera już 42 stacje na terenie całego kraju!
https://goo.gl/maps/SUZ9iFZVDmSa29wq6

Aktualizacje

[AKTUALIZACJA – 28.01.2023]

Ostatnio znowu trochę pojeździliśmy po Polsce i dopisaliśmy kilka nowych lokalizacji. W szczególności dorzuciliśmy trasę Warszawa – Stryków (w obu kierunkach), Stryków – Toruń, a także pojedyncze stacje w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim.
W każdym przypadku potwierdziło się – tanie tankowanie AdBlue z dystrybutora to dobry i skuteczny patent na oszczędności oraz więcej ekologii.

[AKTUALIZACJA – 25.03.2023]

Część informacji na temat dostępności AdBlue do tankowania z dystrybutora pochodzi z poniższych stron.

Pamiętajcie, że AdBlue można zatankować również do ciężarówek, a to niestety oznacza różne pistolety do jego wlewania do baku. Poniżej możecie zobaczyć różnicę w ich budowie, ale też przypadek dystrybutora z dwoma pistoletami – do samochodów osobowych i drugi dla ciężarówek.

Dystrybutor AdBlue z dwoma pistoletami. Jeden jest przeznaczony dla ciężarówek (po lewej), a drugi, nieco mniejszy i subtelniejszy, dla samochodów osobowych (po prawej)
A tutaj, tak jak powyżej, dystrybutor AdBlue z dwoma pistoletami dla ciężarówek i osobowych, w szerszym ujęciu pokazującym piktogramy pojazdów

Szerokiej drogi!