Nowe place zabaw w Warszawie

Jak mawiają, umarł król, niech żyje król! Miasto kolejny rok nie potrafi skutecznie doprowadzić do finiszu naprawy jednego z kluczowych placów zabaw w samym sercu stolicy – placu zabaw w Parku Ujazdowskim. W tym czasie, nieopodal, urósł mu niesamowity konkurent, tak samo jak pojawiło się kilka innych, ciekawych miejsc na mapie Warszawy.
Wszystkie omawiane tu propozycje reprezentują zupełnie inną filozofię myślenia o projektowaniu i budowie miejsc zabaw dla najmłodszych.
Jeśli interesują Was nowe place zabaw w Warszawie, to zapraszamy Was do lektury!

Umarł król – plac zabaw w Parku Ujazdowskim

Zanim zdradzimy wszystkie szczegóły, cofnijmy się nieco w czasie. Pisaliśmy Wam o zamknięciu placu zabaw w Parku Ujazdowskim w rozwinięciu wpisu mówiącego o jego otwarciu, o tutaj:

Masło maślane, ale tak właśnie było. Chwilę podziałał, później był na chwilę zamknięty na niewielkie naprawy. Później znowu otwarty, żeby zamknąć się definitywnie. I tak miasto kolejny rok nie było w stanie poradzić sobie z rozwiązaniem impasu z wykonawcą i znalezieniem firmy do realizacji niezbędnych prac remontowych.

Remont placu zabaw w Parku Ujazdowskim
Remont placu zabaw w Parku Ujazdowskim

Mijają lata i w końcu w sierpniu 2023 zaobserwowaliśmy na miejscu ekipę remontową krzątającą się po placu i jego okolicach. Postawiono barak, część elementów została rozebrana, inne były zabezpieczane lakierem, także może w przyszłym roku coś z tego będzie.

Barak ekipy remontowej placu zabaw w Parku Ujazdowskim
Barak ekipy remontowej placu zabaw w Parku Ujazdowskim

Z jednej strony szkoda, że to tak długo trwa, bo to świetna lokalizacja. Znajduje się w samym sercu miasta, w którym zawsze było fajnie pojawić się z dziećmi przy okazji spaceru gdzieś nieopodal.
Z drugiej strony, może to i lepiej. Niby było fajnie, ładnie i nowocześnie, ale używanie kamienia w okolicy miejsc gdzie biegają, skaczą i szaleją dzieci – to proszenie się o kłopoty. Projekt był ciekawy, ale chyba nie do końca przemyślany i pragmatyczny. Jak ostatnio popatrzyłem jakie powstały place zabaw w Polsce, czy na świecie – to jednak ten tutaj ma jeszcze spore pole do popisu.

Niech żyje król – Łazienki Królewskie

"Nowy" stary plac zabaw w Łazienkach Królewskich, na samym środku załączonej mapki
„Nowy” stary plac zabaw w Łazienkach Królewskich, na samym środku załączonej mapki

Nowym kandydatem aspirującym do tytułu króla miejskich placów zabaw jest plac zabaw w Łazienkach Królewskich. Pewnie się zastanawiacie o co chodzi?
Łazienki Królewskie, ok – faktycznie królowie, książęta, pawie, zabytki, wiewiórki, koncerty w Pałacu na Wyspie, wesela w Nowej Oranżerii, ale plac zabaw?

Nowa Oranżeria w Łazienkach Królewskich
Nowa Oranżeria w Łazienkach Królewskich

Otóż tak. Dwa lata temu otwarto plac zabaw dla maluszków i tych nieco większych szkrabów. Ma wiele atrakcji, sporą powierzchnię, dobre zaplecze, w tym zaplecze sanitarne. Ba, mamy z dziećmi karmionymi piersią, czy rodzice karmiący z butelki i potrzebujący odrobiny spokoju i przerwy od hałasu, znajdą tutaj „pokoik socjalny”.

Pokój socjalny, który umożliwia nakarmienie mlekiem najmłodszych odwiedzających
Pokój socjalny, który umożliwia nakarmienie mlekiem najmłodszych odwiedzających

Super sprawą jest to, jak w przypadku pokoi dla maluchów w centrach handlowych, że wpuszcza do niego wyłącznie ochrona i to po uprzednim zadzwonieniu z taką prośbą domofonem. To skutecznie eliminuje wszystkich przypadkowych odwiedzających, którzy mogą przeszkadzać w karmieniu lub innych obowiązkach.

Do pokoju socjalnego wchodzimy po uprzednim zadzwonieniu domofonem
Do pokoju socjalnego wchodzimy po uprzednim zadzwonieniu domofonem

O co to całe zamieszanie?

Rozchodzi się o całkiem fajny, nieco mniej szablonowy, momentami interaktywny i stworzonych w dużej mierze z naturalnych materiałów (dominuje drewno) plac zabaw.

Dużo fajnych atrakcji zbudowanych z naturalnych materiałów
Dużo fajnych atrakcji zbudowanych z naturalnych materiałów

Składa się on z następujących atrakcji:

 • huśtawki,
 • zjeżdżalnie terenowe,
 • domki,
 • zestawy zabawowe do wspinaczki,
 • zestawy do zabaw piaskiem oraz wodą,
 • urządzenia wodne – zestaw grodzi i tam z pompami,
 • karuzela linowa,
 • urządzenia muzyczne – hopki muzyczne, dendrofon, gongi
 • równoważnia,
 • duży zestaw wspinaczkowy,
 • miniamfiteatr

Tak to się prezentuje na oficjalnej stronie Łazienek Królewskich – https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/nowy-plac-zabaw-w-lazienkach

Ten plac kiedyś doczeka się osobnego wpisu, bo mamy sporo fajnych zdjęć, żeby Wam go dokładniej pokazać.

Integracyjny plac zabaw w Łazienkach Królewskich

Warto wspomnieć, że bliżej Gagarina, za tym „nowym” placem zabaw, jest drugi. Został on otwarty nieco wcześniej, blisko 5 lat temu, i jest placem zabaw integracyjnym. Przeznaczony jest dla dzieci mających trudności w poruszaniu się, ale również z problemami z widzeniem.
Tutaj można przeczytać nieco więcej na jego temat – https://informator-stolicy.pl/artykul/integracyjny-plac-zabaw-w-lazienkach-krolewskich.

Integracyjny plac zabaw znajdujący się bezpośrednio od Gagarina
Integracyjny plac zabaw znajdujący się bezpośrednio od Gagarina

Nowe place zabaw w Warszawie – Plac zabaw w Parku Akcji Burza, pod Kopcem Powstania Warszawskiego

Plakat z programem wydarzeń towarzyszących oficjalnemu otwarciu Parku Akcji Burza
Plakat z programem wydarzeń towarzyszących oficjalnemu otwarciu Parku Akcji Burza

W dniu 02.09.2023, po przebudowie, oficjalnie został otwarty Park Akcji Burza. Rozciąga się u podnóża i na zboczach Kopca Powstania Warszawskiego. Sam kopiec to bardzo łatwe do rozpoznania miejsce na mapie Warszawy. To charakterystyczne literki PW, symbol Powstania Warszawskiego i Polski Walczącej, które kojarzy każdy przejeżdżający wzdłuż Czerniakowskiej lub Trasą Siekierkowską, czyli głównymi arteriami Dolnego Mokotowa. Innym dobrym punktem orientacyjnym jest ulica Bartycka. Zna ją każdy kto jeszcze kilka lat temu remontował w Warszawie mieszkanie lub dom.

Na miejscu znajduje się parking, ale znacznie lepiej dojechać tutaj rowerem (można nim wjechać nawet na samą górę kopca) lub jednym z autobusów:

Nowy plac zabaw jest od ulicy Bartyckiej, jak na obrazku
Nowy plac zabaw jest od ulicy Bartyckiej, jak na obrazku

Co ciekawe, przy okazji remontu kopca i porządkowania otaczającej go przestrzeni, stworzono plac zabaw. Zbudowany został w oparciu o naturalne materiały, otoczono go dużą ilością zieleni i drzew, dających latem tak bardzo potrzebną odrobinę cienia i wytchnienia od słońca.

Tunele do przeciskania się przez najmniejszych milusińskich
Tunele do przeciskania się przez najmniejszych milusińskich

Sam plac zabaw jest również ciekawy z tego powodu, że istotnie integruje się z przestrzenią, w której powstał. Znajdziemy tutaj tunele do przeczołgania się nimi, ale również świetną zjeżdżalnię. Dzieciaki dostaną się do niej wspinając się po siatce na wał, na której została zainstalowana.

Jedna z największych atrakcji placu zabaw - super zjeżdżalnia
Jedna z największych atrakcji placu zabaw – super zjeżdżalnia

Sama zjeżdżalnia nie jest jedyną atrakcją. Znajdziecie tam też świetną tyrolkę, małpi gaj i parę innych rzeczy, ale o tym napisaliśmy w osobnym wpisie:

Teren parku i placu zabaw jest jednym z najbardziej zielonych i naturalnych tego typu miejsc na terenie Warszawy
Teren parku i placu zabaw jest jednym z najbardziej zielonych i naturalnych tego typu miejsc na terenie Warszawy

Nowe place zabaw w Warszawie – Plac zabaw w parku imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, na przedłużeniu Belgradzkiej i nieopodal Stryjeńskich, na warszawskim Ursynowie
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, na przedłużeniu Belgradzkiej i nieopodal Stryjeńskich, na warszawskim Ursynowie

Park imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, to park który możecie lepiej kojarzyć jako park przy Górce Kazurce. Za mojej „młodości”, jakkolwiek kuriozalnie to nie brzmi, było to jedno z dwóch miejsc pozwalających trenować zjazd rowerowy. Tak, dobrze czytacie – trenować downhill w płaskiej jak stół stolicy.
Znajduje się na warszawskim Ursynowie, niedaleko stacji metra Natolin, gdybyście chcieli sprawnie podjechać komunikacją miejską. Niemal pod sam park można też dotrzeć autobusem linii 179 lub 504.

Park parkiem, ale oprócz ścieżek rowerowych, psiego parku, pojawiły się również place zabaw i małpi gaj. Niestety, dużo Wam nie pokażemy, ponieważ dziewczyny były same i nie było komu udokumentować tego wypadu. Na zachętę łapcie zdjęcie oczka wodnego.

Oczko wodne w parku imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej
Oczko wodne w parku imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Najlepsze place zabaw na świecie

Przypominamy i nieprzerwanie zapraszamy Was do śledzenia i współtworzenia mapy z najlepszymi placami zabaw na świecie. Piszcie w komentarzach, co jeszcze warto dodać do naszej bazy.

Analogicznie ma się sprawa z Listami Google Maps. Możecie subskrybować i będziecie dostawać powiadomienia w Mapach Google o pojawieniu się nowych pozycji na listach. Idealne rozwiązanie, jeśli od czasu do czasu chcecie wyskoczyć w jakieś nowe miejsce i szukacie ku temu odpowiedniej inspiracji.