Tanie tankowanie AdBlue z dystrybutora – 532 stacje [AKTUALIZACJA – 03.03.2024]

Stacja Shell z dystrybutorem do tankowania AdBlue; ulica Puławska, Warszawa
Stacja Shell z dystrybutorem do tankowania AdBlue; ulica Puławska, Warszawa

Tanie tankowanie AdBlue z dystrybutora. Czy to w ogóle jest możliwe?
Nie będziemy ukrywać, że po Polsce poruszamy się naszą strzałą, która napędzana jest nowoczesnym silnikiem diesla. A jeśli tankujemy ropę, to od czasu do czasu trzeba też dolać do osobnego zbiornika AdBlue. I tu się zaczynają schody z tym, jak to zrobić, żeby nie generować niepotrzebnych plastikowych odpadów, żeby zatankować go do pełna i nie przepłacić.
Na szczęście znaleźliśmy na to rozwiązanie.

W czym tkwi problem?

Zanim sprzedam Wam rozwiązanie problemu tankowania AdBlue, to opiszę w czym tkwi jego istota:

  • Na większości stacji AdBlue (mocznik) dostępny jest w plastikowych baniakach – 5, 10, 18 lub 20 litrów
  • Nie zawsze baniak zawiera lejek, przez co ciężko jest wlać mocznik do dedykowanego zbiornika, który zawsze ma mały otwór wlewu (żeby przypadkiem nie udało się do niego wlać czegoś innego)
  • Baniak i lejek, po opróżnieniu baniaka, stają się niepotrzebnym, plastikowym odpadem – totalny brak ekologii
  • Nie zawsze kupimy baniak z pojemnością najlepiej dopasowaną do naszego zbiornika, przez co zostaje trochę AdBlue i trzeba go przechowywać lub nie zatankujemy do pełna, bo zabrakło
  • Najważniejsza chyba sprawa – AdBlue z baniaka jest bardzo drogi (im mniejszy, tym drożej za litr, nawet mocno ponad 10 PLN za litr)
  • Przelanie całego baniaka, zwłaszcza o większej pojemności, dość długo trwa i trzeba go trzymać w rękach
  • Lanie przez lejek powoduje, że zawsze coś kapnie gdzieś na bok
  • Rozlany mocznik zostawia po sobie białe plamy

Rozwiązanie jest prostsze, niż się wydaje

Rozwiązanie problemu jest banalnie proste. Wtedy, kiedy w samochodzie pojawia się komunikat o rezerwie AdBlue, wówczas w sprzyjającym czasie, najlepiej w okolicach najbliższego tankowania ropy (diesel), podjechać na stację z dystrybutorem dedykowanym do tankowania tej substancji. Nie jest on dostępny na każdej stacji, lecz najczęściej spotkamy go na stacjach znajdujących się na obrzeżach miasta lub na trasach przelotowych uczęszczanych przez TIRy (transport ciężarówkami).

Stacja BP umożlwiająca tankowanie AdBlue z dystrybutora; Kamień, w stronę Warszawy, na trasie Radom-Warszawa
Stacja BP umożlwiająca tankowanie AdBlue z dystrybutora; Kamień, w stronę Warszawy, na trasie Radom-Warszawa

Lista stacji z AdBlue z dystrybutora

Dla ułatwienia życia, postaraliśmy się zebrać informacje, gdzie można szukać lokalizacji takich stacji w Polsce (znalazłem je dla stacji Shell, BP, Orlen i Moya).
Dla Warszawy, Mazowsza, województwa łódzkiego i okolic znajdziecie je na poniższej liście lokalizacji na Google Maps. Znajdziecie tam też linki do list stacji z AdBlue dla poszczególnych sieci stacji.
Pod poniższym linkiem znajdziecie listę stacji z możliwością zatankowania AdBlue z dystrybutora. Na dziś zawiera już 42 stacje na terenie całego kraju!
https://goo.gl/maps/SUZ9iFZVDmSa29wq6

Nasz lista Google Maps ze stacjami z AdBlue z dystrybutora - https://goo.gl/maps/SUZ9iFZVDmSa29wq6
Nasz lista Google Maps ze stacjami z AdBlue z dystrybutora – https://goo.gl/maps/SUZ9iFZVDmSa29wq6

Aktualizacje – tankowania AdBlue z dystrybutora

[AKTUALIZACJA – 28.01.2023]

Ostatnio znowu trochę pojeździliśmy po Polsce i dopisaliśmy kilka nowych lokalizacji. W szczególności dorzuciliśmy trasę Warszawa – Stryków (w obu kierunkach), Stryków – Toruń, a także pojedyncze stacje w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim.
W każdym przypadku potwierdziło się – tanie tankowanie AdBlue z dystrybutora to dobry i skuteczny patent na oszczędności oraz więcej ekologii.

[AKTUALIZACJA – 25.03.2023]

Część informacji na temat dostępności AdBlue do tankowania z dystrybutora pochodzi z poniższych stron.

Pamiętajcie, że AdBlue można zatankować również do ciężarówek, a to niestety oznacza różne pistolety do jego wlewania do baku. Poniżej możecie zobaczyć różnicę w ich budowie, ale też przypadek dystrybutora z dwoma pistoletami. Jeden do samochodów osobowych i drugi dla ciężarówek.

A tak przy okazji, na poniższych zdjęciach widać w jakiej cenie udało mi się ostatnio zatankować. 3,99 PLN brutto za litr!

Dystrybutor AdBlue z dwoma pistoletami. Jeden jest przeznaczony dla ciężarówek (po lewej), a drugi, nieco mniejszy i subtelniejszy, dla samochodów osobowych (po prawej)
A tutaj, tak jak powyżej, dystrybutor AdBlue z dwoma pistoletami. Jeden dla ciężarówek, drugi dla osobowych, w szerszym ujęciu pokazującym piktogramy poszczególnych typów pojazdów

[AKTUALIZACJA – 06.08.2023] Więcej możliwości tankowania AdBlue z dystrybutora

Po ostatniej naszej wizycie w województwie zachodniopomorskim, lista miejsc do tankowania AdBlue z dystrybutora uległa sporej rozbudowie. Wpadły na nią między innymi stacje rozlokowane w bliskiej odległości lub przy samej autostradzie A2 w Wielkopolsce. Dodaliśmy również stacje napotkane w Zachodniopomorskim. Z siecówek, lista została uzupełniona tymi pod marką CircleK, jak i tymi mniej znanymi.

Rozbieżność cenowa pomiędzy różnymi miejscami jest przeogromna. Na początku roku w Warszawie tankowałem na Shellu za niecałe 7 zł/l. Wracając autostradą A2, na BP, już „tylko” 4,99 zł/l. A przy okazji jazdy po lokalnych drogach zachodniopomorskiego, na stacji pod marką Moya, za niecałe 3 zł/l.
Jeden wyjazd i ponad 2 zł/l różnicy – to duuuużo!

Na dziś nasza lista zawiera już 58 stacji z AdBlue z dystrybutora, ulokowanych na terenie całego kraju!
https://goo.gl/maps/SUZ9iFZVDmSa29wq6

[AKTUALIZACJA – 27.12.2023] Nasza lista zawiera stacje z AdBlue w każdym województwie, łącznie już 278 punktów tankowania

W grudniu 2023 przeprowadziliśmy giganytyczną i bardzo pracochłonną aktualizację naszej listy stacji pozwalających zatankować AdBlue bezpośrednio z dystrybutora. Poprzednia aktualizacja skutkowała 58 stacjami, a po tej mamy ich 278 na terenie całego kraju!!! Ta aktualizacja powoduje również to, że pokryliśmy nią terytorium każdego województwa. Nie ma już białych plam na mapie Polski.

Co więcej, przy niektórych stacjach jest komentarz, że dytrybutor potwierdzony jest tylko na wykazie operatora, zdjęciu na Google Maps lub faktycznie, naocznie zaobserwowany w danym miejscu przez nas samych. W kilku przypadkach mamy też informację, pewnie już mocno zdezaktualizowaną, o cenie, wraz z datą jej odnotowania.

Najnowsza aktualizacja to łącznie 278 stacji z AdBlue z dystrybutora na terenie całego kraju. To wszystkie czerwone pinezki na powyższej mapie

Nie jest tajemnicą, że wszystko to było możliwe dzięki wyszczególnieniu opcji takiego tankowania na mapie pokrycia Polski stacjami pod marką Moya. To im zawdzięczam ten znaczący przyrost, choć pojawiło się też kilka stacji spod innych szyldów.
Anwim, robicie kawał dobrej roboty ze swoją mapką, choć jest nad czym pracować (jeśli czyta to przedstawiciel firmy, to zapraszam do kontaktu i współpracy).

Na 27.12.2023 nasza lista zawiera już 278 stacji z AdBlue z dystrybutora, ulokowanych na terenie całego kraju! Link – https://goo.gl/maps/SUZ9iFZVDmSa29wq6

[AKTUALIZACJA – 03.03.2024] Mamy na liście każde województwo w Polsce i drugie tyle w krajach sąsiednich – Danii, Szwecji, Niemczech, Czechac, Słowacji i Litwie

Kolejna aktualizacja. Tym razem pokaźna i praktycznie podwajamy ilość stacji odnotowanej na liście. Wyszliśmy z Polski i w tej chwili obejmujemy również stacje z AdBlue w Danii, Szwecji, Niemczech, Czechach, Słowacji i Litwie.
Mocno przekroczyliśmy 500 stacji. Przez to wszystko nie przestraszcie się, że nie ma stacji obok Was. Prawie na pewno jest, tylko trzeba się przewinąć do końca listy, żeby zobaczyć wszystko. Zresztą, sami rzućcie okiem:

Kolejna pokaźna aktualizacja i grubo ponad 500 stacji na liście. Teraz również Dania, Szwecja, Niemcy, Czechy, Słowacja i Litwa. Więcej na https://malachmurka.pl/

Na 03.03.2024 nasza lista zawiera już 532 stacje z AdBlue z dystrybutora, ulokowanych na terenie całej Polski, Danii, Szwecji, Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy!
Link – https://goo.gl/maps/SUZ9iFZVDmSa29wq6

Szerokiej drogi!